Herbata Gonseen kontra choroba myszki komputerowej

Posted on 23 sierpnia, 2014 in Blog, Zdrowie | 0 comments

Herbata Gonseen kontra choroba myszki komputerowej

herbatka gonseen kontra zespół cieśni nadgastkaKolejną godzinę spędzasz przed komputerem, co jakiś czas odczuwając mrowienie ręki, drętwienie palców, zaczynające się od kciuka… Są dni kiedy dokucza ci drżenie dłoni, a czasem zdarza się utrata czucia w palcach? Nie lekceważ tych dolegliwości – mogą być symptomem rozwijającej się choroby – tzw. zespołu cieśni nadgarstka. Zaparz herbatkę Gonseen i razem z nami przystąp do kontrataku!

Nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia bez komputerów – opanowały praktycznie każdą dziedzinę życia, jednak prym wiodą w biurach! Dzień pracownika biurowego to zazwyczaj 8 godzin z rzadka przerywanej pracy na tej maszynie – z jedną ręka na klawiaturze a drugą na myszce – elektronicznym “gryzoniu”, choć z natury nieszkodliwym, to coraz częściej będącym przyczyną prawdziwej biurowej plagi – zespołu cieśni nadgarstka, potocznie zwanego  chorobą myszki komputerowej.

Zespół cieśni nadgarstka, czyli choroba myszki komputerowej

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie wywołane długotrwałym naciskiem na nerw pośrodkowy, który biegnie w kanale nadgarstka. Kiedy długo pracujemy na komputerze, wykonując stałe, powtarzalne ruchy dłoni (jak to ma miejsce przy manewrowaniu myszką komputerową) nerw ten ulega uciskowi, a z czasem  trwałemu uszkodzeniu. Problemy tego typu zazwyczaj zaczynają się łagodnie. Delikatne mrowienie palców – najpierw pojawiające się co kilka dni, z biegiem czasu coraz częściej, wraz z towarzyszącym drętwieniem, zanikiem czucia w opuszkach palców i promieniejącym bólem – czasem obejmującym nawet całe ramię. W takiej sytuacji wydajna praca na komputerze staje się wręcz niemożliwa – ale nie tylko – pojawiają się  problemy z takimi prozaicznymi, codziennymi czynnościami jak zapięcie guzika, czy odkręcenie słoika. Kiedy dotkliwy ból zaczyna budzić nas w nocy, obejmuje całe ramię, bark, a nawet kręgosłup choroba jest już w zaawansowanym stadium.  Jeśli zaniedbamy chorobę, ratunkiem może okazać się jedynie leczenie operacyjne.

Kto jest narażony? Schorzenie to dopada przede wszystkim pracowników biurowych – informatyków, grafików, tzw. klepaczy, czyli osoby wprowadzające duże ilości danych do komputerów, ale także fanów gier komputerowych, czy sportowców – zwłaszcza tych grających w tenisa, ping-ponga, badmintona oraz fryzjerów. W grupie ryzyka są również osoby zajmujące się tzw. robótkami ręcznymi, a więc haftowaniem, szydełkowaniem, czy robieniem na drutach oraz… palacze! Mieć się na baczności powinny kobiety między 40 a 50 rokiem życia.

Chroń swój nadgarstek – podstawowe zasady

choroba myszki komputeroej, zespół ciesni nadgarstka, herbata Gonseen

Jeżeli należymy do osób z grupy ryzyka należy przede wszystkim zadbać o właściwą higienę miejsca pracy – a więc krzesło i biurko o odpowiedniej wysokości oraz ergonomiczną podkładkę pod nadgarstek. To podstawa! W pracy dbamy o prawidłowe ułożenie całego ciała oraz w miarę możliwości robimy krótkie, acz częste przerwy – aby “pogimnastykować” narażone miejsce, np. kręcąc nadgarstkiem przez kilka sekund. Pozwalamy odpocząć palcom, rękom i nadgarstkom, przerywając na chwilę czynności, które powodują dolegliwości.

W domu odciążamy nadgarstek i staramy się unikać czynności, które mogą być przyczyną jego niedomagań. Jeżeli towarzyszy nam ból stosujemy zimne okłady – tutaj nieoceniona będzie herbata Gonseen!

Naturalny sposób na ból – herbatka Gonseen

Dzięki obecności naturalnych ziołowych komponentów tj. liść oliwki europejskiej, złocień maruna i macierzanka piaskowa herbatka Gonseen doskonale wpłynie na zmniejszenie obrzęku nadgarstka i stanu zapalnego. Obecność mięty i lebiodki pospolitej w połączeniu z zimnem pomoże zniwelować ból.

Jak wykonywać gonseenowe okłady? Na dwa sposoby:

Jako okład chłodzący – zużyte torebki herbaty Gonseen dokładnie wyciskamy, osuszamy i chowamy do zamrażalnika – kiedy doskwiera nam ból wyciągamy i przykładamy na obolałe miejsce, aż do chwili, kiedy torebki przyjmą temperaturę pokojową. Zabieg powtarzamy nawet do kilkunastu razy dziennie, zawsze, kiedy tego potrzebujemy.

Jako lodowy kompres – oprócz herbaty Gonseen potrzebny będzie nam ręcznik frotte oraz foliowy woreczek. Kompres z gonseenu możemy wykonać na kilka sposobów.

  1. Herbate Gonseen zaparzamy i schładzamy – już w zimnej moczymy ręcznik, który następnie dokładnie wyciskamy i na noc wkładamy do zamrażalnika w przygotowanym wcześniej woreczku. Rano ręcznik wyjmujemy i owijamy nim nadgarstek.
  2. Zaparzoną i schłodzoną gonseen tea zamrażamy tak jak lód do napojów. W razie potrzeby wyjmujemy kilka kostek, rozdrabniamy je, nakładamy na ręcznik, następnie zawijamy i tak przygotowany kompres przykładamy na nadgarstek.
  3. Lód możemy też wykonać z soli z Morza Martwego – rozpuszczając 1 łyżeczkę soli w 1 szklance wody. I podobnie jak z herbatką gonseen zamrażamy i przykładamy kompres na nadgarstek.
Lodowy okład zdejmujemy zanim nasza ręka zanadto zmarznie. Po okładzie lodowym można posmarować maseczką iłową na ok. 30 min – 2 godz, a następnie zmyć.

Oczywiście herbatka Gonseen będzie dla nas pomocą również spożywana wewnętrznie – dzięki działaniu lekko moczopędnemu już dwie filiżanki herbatki dziennie pomogą zmniejszyć obrzęk w kanale nadgarstka, ponadto zmniejszą ból i pomogą przyspieszyć proces odnowy komórkowej. Może również pomóc codzienne uzupełnianie diety witaminą B complex, a szczególnie B6 oraz magnezem (np. pod postacią Batoników Dakseen lub napoju czekoladowego Chocoseen).

Uzupełnieniem wszystkich terapii będą jeszcze ćwiczenia Qi Gong, które rozprowadzą energię po całym ciele, w tym do nadgarstka.

Pamiętaj! Jeśli objawy nie ustępują, a wręcz nasilają się koniecznie zasięgnij porady lekarskiej – być może choroba wymaga już specjalistycznego leczenia lub zabiegu operacyjnego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *