Herbata Gonseen kontra choroba myszki komputerowej
Kolejną godzinę spędzasz przed komputerem, co jakiś czas odczuwając mrowienie ręki, drętwienie palców, zaczynające się od kciuka… Są dni kiedy dokucza ci drżenie dłoni, a czasem zdarza się utrata czucia w palcach? Nie lekceważ tych dolegliwości – mogą być symptomem rozwijającej się choroby – tzw. zespołu cieśni nadgarstka. Zaparz herbatkę Gonseen i razem z nami przystąp do kontrataku!
Nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia bez komputerów – opanowały praktycznie każdą dziedzinę życia, jednak prym wiodą w biurach! Dzień pracownika biurowego to zazwyczaj 8 godzin z rzadka przerywanej pracy na tej maszynie – z jedną ręka na klawiaturze a drugą na myszce – elektronicznym “gryzoniu”, choć z natury nieszkodliwym, to coraz częściej będącym przyczyną prawdziwej biurowej plagi – zespołu cieśni nadgarstka, potocznie zwanego chorobą myszki komputerowej.
Zespół cieśni nadgarstka, czyli choroba myszki komputerowej
Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie wywołane długotrwałym naciskiem na nerw pośrodkowy, który biegnie w kanale nadgarstka. Kiedy długo pracujemy na komputerze, wykonując stałe, powtarzalne ruchy dłoni (jak to ma miejsce przy manewrowaniu myszką komputerową) nerw ten ulega uciskowi, a z czasem trwałemu uszkodzeniu. Problemy tego typu zazwyczaj zaczynają się łagodnie. Delikatne mrowienie palców – najpierw pojawiające się co kilka dni, z biegiem czasu coraz częściej, wraz z towarzyszącym drętwieniem, zanikiem czucia w opuszkach palców i promieniejącym bólem – czasem obejmującym nawet całe ramię. W takiej sytuacji wydajna praca na komputerze staje się wręcz niemożliwa – ale nie tylko – pojawiają się problemy z takimi prozaicznymi, codziennymi czynnościami jak zapięcie guzika, czy odkręcenie słoika. Kiedy dotkliwy ból zaczyna budzić nas w nocy, obejmuje całe ramię, bark, a nawet kręgosłup choroba jest już w zaawansowanym stadium. Jeśli zaniedbamy chorobę, ratunkiem może okazać się jedynie leczenie operacyjne.
Kto jest narażony? Schorzenie to dopada przede wszystkim pracowników biurowych – informatyków, grafików, tzw. klepaczy, czyli osoby wprowadzające duże ilości danych do komputerów, ale także fanów gier komputerowych, czy sportowców – zwłaszcza tych grających w tenisa, ping-ponga, badmintona oraz fryzjerów. W grupie ryzyka są również osoby zajmujące się tzw. robótkami ręcznymi, a więc haftowaniem, szydełkowaniem, czy robieniem na drutach oraz… palacze! Mieć się na baczności powinny kobiety między 40 a 50 rokiem życia.
Chroń swój nadgarstek – podstawowe zasady
Jeżeli należymy do osób z grupy ryzyka należy przede wszystkim zadbać o właściwą higienę miejsca pracy – a więc krzesło i biurko o odpowiedniej wysokości oraz ergonomiczną podkładkę pod nadgarstek. To podstawa! W pracy dbamy o prawidłowe ułożenie całego ciała oraz w miarę możliwości robimy krótkie, acz częste przerwy – aby “pogimnastykować” narażone miejsce, np. kręcąc nadgarstkiem przez kilka sekund. Pozwalamy odpocząć palcom, rękom i nadgarstkom, przerywając na chwilę czynności, które powodują dolegliwości.
W domu odciążamy nadgarstek i staramy się unikać czynności, które mogą być przyczyną jego niedomagań. Jeżeli towarzyszy nam ból stosujemy zimne okłady – tutaj nieoceniona będzie herbata Gonseen!
Naturalny sposób na ból – herbatka Gonseen
Dzięki obecności naturalnych ziołowych komponentów tj. liść oliwki europejskiej, złocień maruna i macierzanka piaskowa herbatka Gonseen doskonale wpłynie na zmniejszenie obrzęku nadgarstka i stanu zapalnego. Obecność mięty i lebiodki pospolitej w połączeniu z zimnem pomoże zniwelować ból.
Jak wykonywać gonseenowe okłady? Na dwa sposoby:
Jako okład chłodzący – zużyte torebki herbaty Gonseen dokładnie wyciskamy, osuszamy i chowamy do zamrażalnika – kiedy doskwiera nam ból wyciągamy i przykładamy na obolałe miejsce, aż do chwili, kiedy torebki przyjmą temperaturę pokojową. Zabieg powtarzamy nawet do kilkunastu razy dziennie, zawsze, kiedy tego potrzebujemy.
Jako lodowy kompres – oprócz herbaty Gonseen potrzebny będzie nam ręcznik frotte oraz foliowy woreczek. Kompres z gonseenu możemy wykonać na kilka sposobów.
- Herbate Gonseen zaparzamy i schładzamy – już w zimnej moczymy ręcznik, który następnie dokładnie wyciskamy i na noc wkładamy do zamrażalnika w przygotowanym wcześniej woreczku. Rano ręcznik wyjmujemy i owijamy nim nadgarstek.
- Zaparzoną i schłodzoną gonseen tea zamrażamy tak jak lód do napojów. W razie potrzeby wyjmujemy kilka kostek, rozdrabniamy je, nakładamy na ręcznik, następnie zawijamy i tak przygotowany kompres przykładamy na nadgarstek.
- Lód możemy też wykonać z soli z Morza Martwego – rozpuszczając 1 łyżeczkę soli w 1 szklance wody. I podobnie jak z herbatką gonseen zamrażamy i przykładamy kompres na nadgarstek.
Oczywiście herbatka Gonseen będzie dla nas pomocą również spożywana wewnętrznie – dzięki działaniu lekko moczopędnemu już dwie filiżanki herbatki dziennie pomogą zmniejszyć obrzęk w kanale nadgarstka, ponadto zmniejszą ból i pomogą przyspieszyć proces odnowy komórkowej. Może również pomóc codzienne uzupełnianie diety witaminą B complex, a szczególnie B6 oraz magnezem (np. pod postacią Batoników Dakseen lub napoju czekoladowego Chocoseen).
Uzupełnieniem wszystkich terapii będą jeszcze ćwiczenia Qi Gong, które rozprowadzą energię po całym ciele, w tym do nadgarstka.
Pamiętaj! Jeśli objawy nie ustępują, a wręcz nasilają się koniecznie zasięgnij porady lekarskiej – być może choroba wymaga już specjalistycznego leczenia lub zabiegu operacyjnego.